Jak dlouho žijí korely v zajetí?

Než si zodpovědný majitel pořídí domácího mazlíčka, měl by si mimo jiné zjistit, jaká je předpokládaná délka života konkrétního zvířete nebo ptáka. Je to prostě rozumné. Musíte být připraveni na to, že váš milovaný mazlíček zestárne a zemře, zejména pokud máte malé děti, pro které by to mohlo být docela traumatizující. Jak dlouho žijí korela v zajetí? V tomto článku si povíme něco o kokršpanělech a délce jejich života v zajetí. Probereme všechny hlavní faktory, které mohou ovlivnit kvalitu života, včetně:

 1. Bydlení;
 2. Výživa;
 3. Zdravotní péče;
 4. Fyzická pohoda;
 5. Emoční zdraví.

jak dlouho zije korela

Jak dlouho žijí korely ve volné přírodě? Korely jsou původně divocí ptáci pocházející z australského kontinentu. Divoké korely se obvykle dožívají 10 až 14 let. Korely chované jako domácí mazlíčci se od svých volně žijících protějšků výrazně neliší, ale jejich životní podmínky a tím i délka života ano.

Jak dlouho žijí korely jako domácí mazlíčci?

Papoušci v zájmovém chovu mají mnohem snazší život než volně žijící ptáci stejného druhu a mohou žít téměř dvakrát déle. Průměrná délka života domácích papoušků je 20 let, ale někteří jedinci se mohou dožít 25 nebo dokonce 30 i více let. To je docela působivé. Za tuto výjimečnou dlouhověkost však může genetika. Správná péče je velmi důležitá pro dlouhý a spokojený život kokrháčů. Kohouti jsou závislí na lidech, se kterými žijí. Ptáci v zájmovém chovu si nemohou sami obstarávat potravu. Mají také omezené možnosti pohybu a společenského vyžití. Proto je tak důležité, abychom jim poskytli to nejlepší, co potřebují. Kvalitu života těchto nádherných ptáků určuje několik důležitých faktorů. Podrobně se jim budeme věnovat níže.

Dieta

Co jedí korely ve volné přírodě? V přírodě se korely živí především různými semeny, někdy i trávou, bobulemi a listovou zeleninou. Jejich strava je pestrá a přirozeně vyvážená. Hlavním úkolem majitele kokrhele je obnovit a dokonce zlepšit tento příděl. Mnozí chovatelé dělají chybu, když své kohouty překrmují suchými semeny v domnění, že je to pro ně nejpřirozenější potrava. Ve skutečnosti získávají korely ze semen jen velmi malé množství důležitých živin. Mnoho zakoupených směsí semen navíc obsahuje příliš mnoho olejnatých semen. Ty mohou být kvůli vysokému obsahu tuku příčinou obezity. Měli byste se semenům vyhýbat úplně? Ne nutně. Semínka jsou v mírném množství vhodná, ale strava vašeho ptáčka by na nich neměla záviset.

best nutrition for cockatiels

Názor odborníků

Mnoho veterinářů se shoduje, že speciální granule jsou nejlepší potravou pro korely. Takové pelety mají vyváženou recepturu, která obsahuje všechny důležité mikro a makro živiny, vitamíny a vlákninu. Vždy byste si však měli velmi pečlivě přečíst seznam přísad, protože některé produkty mohou obsahovat umělé přísady, které jsou pro korely vždy špatné.

Čerstvé krmivo

Stejně jako jejich divoké protějšky, korely milují rozmanitost. Vždy je tedy dobré dát svému opeřenému příteli listovou zeleninu, ovoce, zeleninu (kromě cibule, česneku, avokáda a rebarbory), bobule, trávu nebo naklíčená semena. Je velmi důležité důkladně umýt všechny produkty a zajistit, aby neobsahovaly pesticidy, než je dáte korele.

Voda

Voda je důležitou součástí stravy korely. Ptáci by měli mít neustále přístup k čerstvé vodě. Nezapomeňte pravidelně měnit vodu, abyste zabránili kontaminaci, která by mohla vést k otravě.

Ubytování

Jak velká musí být klec pro korely? Podívejte se sem! Korely jsou aktivní ptáci. Jejich klece by měly být dostatečně velké, aby mohly roztáhnout křídla, aniž by narážely do mříží nebo jiných předmětů. Protože korely mají dlouhé ocasy, klec musí být dostatečně velká, aby se do ní vešly i tyto části. Klec by měla mít alespoň 24″ x 24″ x 18″ (šířka, výška, hloubka). Ale čím větší, tím lepší. Pokud uvízne v kleci, kde se nemůže volně pohybovat, vaše korela bude rychle nešťastná Další důležité bod je vzdálenost mezi mřížemi klece. Neměla by být větší než ½ palce, jinak by vaše korela mohla strčit hlavu mezi mříže a vážně se zranit nebo být dokonce zabita. Při zakládání letových klecí pro korely nezapomeňte na nábytek. Korely rády sedí na předmětech, hrají si s hračkami, žvýkají, houpají se a věnují se nejrůznějším činnostem. Dobrá klec pro korely by měla obsahovat alespoň jednu hračku a zábavu od každého typu.

good cockatiel behavior

Hygiena

Hygiena je pro korely velmi důležitá. Nesprávná péče o ptačí stanoviště může vést k nemocem a zkrácení délky života.

Péče o klece a příslušenství

Majitelé by měli klece pravidelně a důkladně čistit. Jak správně vyčistit ptačí klec? To platí zejména pro misky s jídlem a vodou. Vyžadují zvláštní péči. Kdykoli čistíte misku korely, ujistěte se, že je zcela suchá, než ji vrátíte do klece. Plísně a houby mohou růst ve vlhkém prostředí a to je pro korely velmi špatné. Ptačí trus by měl být pravidelně odstraňován.

Hygienická péče o korely

I sami ptáci vyžadují hygienickou péči. Možná vás to překvapí, ale korely si čas od času rádi zaplavou. I když si většinou dokážou peří vyčistit sami, stále potřebují pomoc člověka, se kterým žijí. Stříhání nehtů a křídel je také důležitou součástí hygieny ptáků, ale měl by být prováděn pouze odborníkem.

Hnutí

Korely mohou uvadnout bez pořádné zábavy a cvičení. To se v podstatě týká téměř všech živých bytostí. Musíte se tedy ujistit, že vaše korela dostává dostatek fyzické stimulace. Hračky a doplňky do klece jsou důležité, ale také je důležité pouštět korelu každý den z klece a dát jim možnost prozkoumat okolí. Měli byste také ptákovi příležitostně nabídnout nové hračky, abyste podpořili různé aktivity. V první řadě korely potřebují něco na cvičení zobáků a tlapek. Pokud vaše korela nemá ostříhána křídelní peří, dejte jí šanci létat kolem.

Zábavná hračka

I velké klece pro korely mohou být špatným prostředím, pokud jim chybí zábavné doplňky. V závislosti na velikosti klece ji můžete vybavit různými druhy příslušenství. Oblíbené hračky korely jsou ty, které se houpou, chrastí a dají se mačkat a žvýkat. Tyto hračky samozřejmě nesmí obsahovat škodlivé látky a malé části, které by ptáček mohl omylem spolknout.

Socializace

friend cockatiel

Korely se cítí pohodlně, když mohou přijít do kontaktu s lidmi nebo příbuznými. Korely velmi přilnou ke svým majitelům. Pokud je pták ponechán v kleci bez společnosti po většinu dne, stane se osamělým a nešťastným. To může v některých případech vést k agresi a v jiných k apatii. Korely jsou společenská zvířata a potřebují někoho, s kým se spojí. Pokud máte pouze jednoho ptáka, budete spojnicí vy nebo jiný člen rodiny. Ptáci, kteří žijí v párech, nespoléhají tolik na lidi, pokud jde o jejich denní dávku socializace. Ale stále potřebují vaši pozornost. Například naučit svou korelu mluvit může být skvělý zážitek pro vás oba. (Všimněte si však, že mluvit umí pouze samice korely). Jak naučit korelu mluvit? Na YouTube se můžete podívat na výuková videa, jak naučit svou korelu mluvit, nebo požádejte o radu svého veterináře.

Prostředí bez stresu

Socializace je velmi důležitou součástí duševního zdraví. Nezanedbávejte tedy tento aspekt života korely. Dalším důležitým faktorem je prostředí bez stresu. Korely jsou velmi citlivé na změny. Nový domov, partner, klec nebo i nové hračky mohou korelu vyděsit. Někdy může být stres tak silný, že pták onemocní a dokonce zemře. Proto je velmi důležité minimalizovat stres vašeho ptáka. Všechny změny byste měli zavádět postupně a eliminovat možná nebezpečí. Korela se potřebuje cítit bezpečně, aby zůstala šťastná a zdravá.

Zdravotní péče

Správná a včasná lékařská péče je klíčem k dlouhému a zdravému životu vaší korely. Ptáci nám bohužel nemohou říct, když je s nimi něco v nepořádku. Proto je musíme pečlivě sledovat a při jakémkoli náznaku odchylky od normálu okamžitě zasáhnout.

Znepokojivé příznaky

Pokud si tedy všimnete, že se váš pták náhle stal pasivním, slabým, lhostejným nebo ospalým, jsou to známky toho, že něco není v pořádku. Mezi další znepokojivé příznaky patří:

 • výtok z nosu nebo zobáku,
 • oteklé a slzící oči,
 • kulhat,
 • špatná chuť k jídlu,
 • atypické exkrementy,
 • špinavý výtok,
 • čichat,
 • kýchnutí,
 • oteklý zobák.

V podstatě každá podezřelá odchylka od normálního chování a fyziologie by měla být důvodem k návštěvě veterináře. V každém případě je vždy lepší nemocem předcházet, než je léčit. To je důvod, proč byste měli svou korelu pravidelně vozit k veterináři. Je lepší být v bezpečí, než litovat, a pokud jde o život a pohodu vašeho mazlíčka, neexistuje lepší zásada, podle které byste se měli řídit.

Závěr

Korely jsou úžasní ptáci. Jsou přítulní, veselí, vtipní a inteligentní. Tito ptáci se mohou stát skvělými přáteli a vynikajícími životními společníky. Korely rádi reagují na vaši láskyplnou péči s loajalitou a oddaností. Délka života korel do značné míry závisí na životních podmínkách, ve kterých žijí. Vyvážená strava, dostatečný pohyb, hygiena, zdravé životní prostředí a nedostatek stresu jsou hlavními faktory ovlivňujícími zdraví ptáka. Pokud se tedy o svou korelu budete dobře starat, rozzáří vaše dny na mnoho dalších let.

Videopříběh korely, která žila velmi dlouho v cele. Se šťastným koncem!

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

GermanFrenchUSA