Kdy korely poprvé línají?

korela padajici peri

Adopce ptačího mláděte je náročný úkol. Jste prvním majitelem korely? Jsem si jistý, že milujete své opeřené přátele! Koneckonců, tito papoušci jsou přátelští, roztomilí a inteligentní. Krocení mláďat korely je snadné a příjemné. Kdy korely línají? Najednou vaši ptáci začnou pouštět peří. Vypadáš bezbarvý a trochu nemocný. Co byste v tomto případě měli dělat? Jeden z vašich ptáků může být mrzutý a nepříjemný vůči ostatním ptákům. Hlavně se nebojte. Za prvé, vaši milovaní ptáčci jsou zdraví, za druhé jsou normální. Pojďme diskutovat o tom, jak můžete pomoci svým mazlíčkům. Období línání jim chceme zpříjemnit, usnadnit a zkrátit.

Je normální, že korely ztrácejí peří?

Vypadá některý z vašich domácích papoušků ošklivě? To se stává, když jim chybí hodně peří. Mláďata, která ještě nemají peří, vypadají tak roztomile! Mláďata jsou hned po vylíhnutí načepýřená, bledá a bezmocná. Také pelichající ptáci vypadají zvláštně. Pelikající korely se mohou chovat nevrle nebo rozcuchaně. Děje se tak proto, že peří je pro ptáky důležité. Plní několik důležitých funkcí, např.:

 • izolační;
 • dekorativní;
 • maskování;
 • hydroizolace;
 • let;
 • identifikace.

Peří nepomáhá ptákům jen vypadat krásně. Udržují vaše milované mazlíčky v teple a regulují jejich tělesnou teplotu. Je přirozené, že se potřebujete vyhnout průvanu a chladu. Pořiďte si nejlepší klec pro kokardy, která je dostatečně prostorná pro korely, bezpečná a dobře vybavená. Na noc ji přikryjte. Napodobuje hnízdní jeskyni a chrání vaše milé ptáky. Mohou tak nerušeně spát a být potichu.

V jakém ročním období kakadu línají?

Peří slouží k identifikaci. Jsou nezbytné k přilákání partnera nebo k odvrácení predátorů. Proto mají samci kakaduů pestré zbarvení, aby přilákali samičky. Peří je pro létání nezbytné. Pokud korely přijde o ocasní pera, nemusí být schopen správně létat. Pokud to trvá delší dobu, měli byste se poradit s veterinářem. Línání je však přirozený proces. Všechny druhy papoušků jím procházejí 2-3krát ročně. Je zcela přirozené, že se koná na podzim a na jaře. Stále je třeba rozlišovat mezi pelicháním a škubáním korely. Podívejme se na běžné faktory pelichání.

Normální mutace korely

KohoutiMužiSamice
Několikrát ročně 2-32-3
Věk prvního vylínání, měsíce 6-96-9
Zbarvení před pelicháním blass/stumpfblass/stumpf
Vybarvení podle Häutung bunthelleres Gefieder
Délka pelichání, dny 7-147-14

Před prvním pelicháním vypadají korely prakticky stejně. Výměnou starého peří získávají dospělé opeření. Kdy k tomu dochází? Línání čtyřměsíčního kakadu není typické. Pokud pták ztrácí hodně peří, může být nemocný. Pokud jste neměli kuřátko od začátku, snadno si spletete data. Určitě si pořiďte to nejlepší krmivo pro korely. Měla by být bohatá na minerály a vitamíny. K pelichání dochází obvykle mezi 6. a 12. měsícem života kohouta. Teprve po vytrhání starého peří získají samci jasně oranžové skvrny na tvářích. Jejich tělo je tmavě šedé. Samice korely mají světlejší opeření. Na spodní straně ocasu a na letových perech mají pruhy. Mimochodem, Loki je ještě nemá. Její tělo je však mnohem matněji zbarvené než Nigelovo a Yo-Yo.

Jak poznám, že moje korela líná?

Korely shazují peří. Obvykle ztrácejí několik per týdně: to umožňuje nový růst a je to normální. Tento proces může probíhat kdykoli během roku. Ptáci obvykle pelichají před migrací. Dostávají nové peří, aby mohli rychleji létat. Zlepšují jejich aerodynamiku. Ve volné přírodě mění ptáci koncem léta zbarvení svého peří. Díky tomu si jich predátoři méně všímají. Korely se nepotulují. Na rozdíl od kočovných ptáků se stěhují pouze za novým zdrojem potravy. Vaše zvířata proto začnou línat až v dospělosti. Tímto způsobem se například samci kohoutů připravují na období rozmnožování. Poté zesvětlí své zbarvení, aby přilákali samičky. Podobně postupují i samice ptáků po snesení vajec.

how often do cockatiels molt

Váš pták vykazuje jasné známky pelichání. Rozdělte je do několika skupin, např.:

Fyzické.
Chování.
Známky problémů s opeřením nebo nepohodlí kohouta.

Vidíte značné množství peří? Jeden z vašich krásných kakaduů možná pelichá. Najdete je na podlaze klece a po celé místnosti. Kohouti obvykle pelichají symetricky. Tím se udržuje rovnováha při letu. Začíná se primárními, nejvnitřnějšími pery, např. ocasní pera se shazují jako první. To je typické pro všechny ptáky.

Je pelichání pro ptáky bolestivé?

Péče o sebe je vyčerpávající proces. Vaši roztomilí ptáčci proto potřebují hodně energie. Upřesňuji: tuto dobu lze srovnat pouze s obdobím ovipozice a rozmnožování. Kromě toho je zraněný nebo nemocný pták stejně zranitelný jako línající. Vaši krásní ptáci od vás vyžadují hodně pozornosti. Mohou se objevit:

 • méně aktivní;
 • pocity;
 • vzrušený;
 • apatický;
 • dráždivý
 • příliš klidný nebo ospalý.

Během tohoto období potřebují vaši ptáci speciální krmivo pro kokardy. Peří je tvořeno z 90 % surovými keratiny. Tyto vysoce strukturované proteiny se skládají z aminokyselin. Peří také tvoří asi 10 % hmotnosti ptáka. Vaše roztomilé korely proto potřebují nabrat energii. Co jedí korely ve volné přírodě? Živí se trávou, rostlinami, semeny, spoustou zeleniny a rostlin. Obiloviny a obiloviny jsou výživné. Během hnízdění potřebují ptáci zdravou stravu bohatou na bílkoviny. Kvůli nedostatečnému prokrvení a podvýživě po nich může zůstat staré polámané peří. Růst nového peří se zastaví. Vaše oblíbené korely proto mohou trpět svěděním.

Jak pomoci línajícímu se ptákovi?

bird molting symptoms

Možné je i škubání peří. To se stane, když pták ztratí velké množství peří najednou. Může se také stát, že od bolesti škube peří a vydává přitom zvuky. To může být příznak nemoci. Příčinou mohou být také různé faktory, jako je otrava zinkem nebo alergie. Ztrácí váš pták peří na krku? To by mohlo být znamením normálního Mausera. Vaše korela může být nemocná. Vezměte svého milého mazlíčka k veterináři a nechte ho zkontrolovat. Jste si jistý, že je mimo nebezpečí? Prostě si línání zpříjemněte.

 1. Vyhněte se teplotním výkyvům.
 2. Přidejte do potravy korely více vápníku a vitamínů.
 3. Podporujte vzpírání.
 4. Snížit stres.
 5. Vytvořte bezpečné prostředí.
 6. Nechte ptáka spát alespoň 10-12 hodin.

Rady

Korely nemají rády teplotní výkyvy. Na to jsou citliví zejména v období línání. Když k tomu dojde, pelichání trvá déle. Je bolestivější. Udržujte proto teplotu v místnosti kolem 75-80 °F. Ujistěte se, že vaše zvířata mohou odpočívat, rozumět jim. Dopřejte ptákům dostatek prostoru. Dbejte na vyváženou stravu. Proto je důležité mít vhodnou buňku a kvalitní krmné směsi. Pokud to uděláte, vaše milované korely rychle získají nové, krásné opeření. Především pak budou opět zdraví a aktivní. Takže si budete hrát se svými milými mazlíčky a získáte spoustu zábavy a náklonnosti.

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

GermanFrenchUSA